Titulinis   Kontaktai  
MAŽINKITE CHOLESTEROLĮ NATŪRALIAI...

Kas yra cholesterolis?
Cholesterolis yra medžiaga, panaši į riebalus, randamus gyvulinės kilmės produktuose, tokiuose kaip mėsa, subproduktai, paukštiena, dešrelės, pieno produktai, sviestas ir kiaušiniai.
Vieno kiaušinio trynys ar 120g sviesto patenkina dienos cholesterolio poreikį (300
mg).
Cholesterolis yra gyvybiškai būtinas. Organizmas nėra priklausomas nuo maistinio cholesterolio, nes sugeba pats sintezuoti cholesterolį. Cholesterolis yra ląstelių membranų komponentas ir hormonų ir tulžies rūgščių pirmtakas. Pagrindinė cholesterolio gamybos ir kaupimo vieta yra kepenys.

Kodėl mums reikalingas cholesterolis?
Organizmas naudoja cholesterolį

  • Kaip statybinę medžiagą visoms organizmo ląstelėms

  • Iš jo sintezuojamos tulžies rūgštys, reikalingos riebalų virškinimui

  • Iš jo sintezuojamas vitaminas D, reikalingas kaulų stiprumui

  • Iš jo gaminami steroidiniai ir lytiniai hormonai


Kiek cholesterolio reikia mūsų kūnui?
Suaugusiems, kurie vartoja vidutiniškai cholesterolio turinčią dietą, cholesterolio produkcija išlieka 11-13
mg/kg per dieną. Tai reiškia, kad mūsų organizmui nereikalingas maistinis cholesterolis, nes kepenys sugeba aprūpinti organizmą cholesteroliu, net vartojant becholesterolinę dietą.
Vakarų šalyse žmonės vidutiniškai suvartoja 500-750mg cholesterolio per dieną. Kadangi plonojoje žarnoje gali absorbuotis ne daugiau 300mg cholesterolio, svarbu sumažinti cholesterolio suvartojimą iki <300 mg per dieną, siekiant paveikti kraujo cholesterolio koncentraciją.

Kaip organizmas pasisavina cholesterolį?
Dėl į riebalus panašios struktūros cholesterolis netirpsta vandenyje. Kad galėtų patekti į kraują, jis turi būti apsuptas specialių baltymų, vadinamų apoproteinais.
Apoproteinų ir riebalų kombinacija sudaro lipoproteinus. Šie lipoproteinai klasifikuojami pagal savo tankį. Skiriami mažo tankio lipoproteinai (MTL), turintys savyje “blogo” cholesterolio ir didelio tankio lipoproteinai (DTL), nešantys “gerą” cholesterolį. Iš tiesų, cholesterolis šiuose lipoproteinuose yra identiškas, bet priklausomai nuo jį nešančios formos jis gali būti naudingas ar pavojingas organizmui. Kai tikrinama cholesterolio koncentracija kraujyje, matuojamas bendras, MTL ir DTL cholesterolis.

Cholesterolis- uždelsto veikimo bomba.
Aukštos cholesterolio koncentracijos kraujyje nėra matomos ar jaučiamos. Tik vertinant cholesterolio kiekį kraujyje ir kitus rizikos faktorius, galima spręsti dėl terapinių priemonių.
Aukštos cholesterolio koncentracijos kraujyje priežastys gali būti paveldimos, aplinkos ir mitybos faktoriai, metaboliniai sutrikimai. Moterims gali būti didelės “gero” cholesterolio koncentracijos, todėl bendras cholesterolio kiekis kraujyje nebūtinai reiškia riziką. Kitos priežastys, dėl kurių būna aukštas kraujo cholesterolis, yra nesubalansuota mityba, rūkymas, viršsvoris, cukrinis diabetas ar fizinio aktyvumo stoka.


Kas gali atsitikti, kai cholesterolio koncentracija kraujyje didelė?
Kai padidėja MTL cholesterolio koncentracijos kraujyje, organizmas nesugeba metabolizuoti jo pertekliaus, todėl jis atsideda arterijų sienelėse, formuojant taip vadinamas aterosklerotines plokšteles.
Šis procesas, ypač kartu su kitais rizikos faktoriais (rūkymas, aukštas kraujospūdis, viršsvoris, diabetas, gali galu gale mažinti vidinį kraujagyslių spindį. Pats per save aterosklerotinių plokštelių didėjimas retai kada uždaro spindį, dažniausiai plokštelė plyšta, jos vietoje formuojasi kraujo krešulys, kuris dalinai ar visiškai uždaro spindį. Dėl to gali įvykti infarktas ar insultas.

Toliau >>>