Titulinis   Kontaktai  
OPINIS KOLITAS

Informacija pacientams apie opinį kolitą

Opinis kolitas yra lėtinė uždegiminė liga, kuri pažeidžia storojo žarnyno sienelę. Pacientų, sergančių opinio kolitu, imuninė sistema neadekvačiai reaguoja į žarnyno sienelę, sukeldama uždegimą, kraujavimą ir viduriavimą. Dažniausiai, yra pažeidžiama tiesioji žarna ir nusileidžiančioji storojo žarnyno dalis, bet uždegimas gali paliesti ir visą storąjį žarnyną.
Dėl neaiškių priežasčių opinis kolitas dažniau paliečia šiaurinių valstybių gyventojus, gyvenančius išsivysčiusiuose valstybėse, tokiose kaip Šiaurės Amerika, Didžioji Britanija ir Skandinavija. Opiniu kolitu vienodai dažnai serga vyrai ir moterys. Susirgimo pikas yra tarp 15-35 metų amžiaus.
Nors opinis kolitas yra lėtinė, neišgydoma liga, ji gali būti pakankamai gerai kontroliuojama. Dauguma žmonių gali gyventi normalų, aktyvų gyvenimą. Ligos kontrolė apima tinkamą medikamentinį gydymą ir pastovų paciento stebėjimą dėl galimų komplikacijų. Labai svarbu, kad pacientas kuo daugiau žinotų apie savo ligą ir aktyviai dalyvautų priimant sprendimus dėl savo gydymo.

Kas sukelia opinį kolitą?

Opinio kolito išsivystymui svarbūs genetiniai ir aplinkos faktoriai. Šių faktorių poveikyje imuninė sistema pažeidžia storojo žarnyno epitelį. Šiuo metu tiriama, kokiu būdu sukeliamas toks iškreiptas imuninis atsakas.
Genetika. Opiniu kolitu serga šeimos. 10-25 proc. sergančių žmonių turi pirmos eilės giminaitį, sergantį uždegimine žarnyno liga (opiniu kolitu ar Krono liga)
Aplinkos faktoriai. Kai kurie aplinkos faktoriai, tokie kaip infekcija, gali sukelti opinį kolitą pacientams, turintiems genetinę predispoziciją. Tačiau nėra nustatyta ne vieno pagrindinio aplinkos faktoriaus. Bakterijos, normaliai gyvenančios žarnyne, taip pat atlieka svarbų vaidmenį ligos išsivystyme, nes gyvūnai augantys sterilioje aplinkoje, neserga opiniu kolitu.

Ligos žodynas

Gydytojai naudoja specifinius terminus žarnyno pažeidimo lokalizacijos apibūdinimui. Pažeidimo išplitimas susijęs su simptomu sunkumu ir ligos eiga.
Žemiau nurodyti terminai, naudojami ligos apibūdinimui.

  • Opinis proktitas – apima tiesiąją žarną.

  • Distalinis kolitas ar proktosigmoiditas – apima storojo žarnyno dalį nuo išangės iki riestinės žarnos imtinai.

  • Kairės pusės kolitas –apima žarnyną nuo išangės iki blužnies linkio.

  • Išplitęs kolitas – apima storojo žarnyno dalį nuo išangės toliau už blužnies linkio, bet nesiekia aklosios žarnos

  • Pankolitas- apima visą storąjį žarnynąKokie yra opinio kolito simptomai?

Simptomai gali būti lengvi, vidutinio sunkumo ir sunkūs arba keistis su laiku. Ligos eiga apima paūmėjimo ir remisijos epizodus.
1.Lengva ligos eiga. Charakteringi simptomai yra kraujavimas, glevingos išskyros iš išangės ir negausus viduriavimas (< 4 kartų per dieną). Kartu gali būti nestiprus pilvo skausmas, skausmingas tuštinimasis ir vidurių užkietėjimo epizodai.
2.Vidutinio sunkumo eiga. Charakteringi simptomai yra dažnas kraujingas viduriavimas (iki 10 kartų per dieną), lengva mažakraujystė, vidutinio stiprumo pilvo skausmas ir subfebrilus karščiavimas.
3.Sunki eiga. Liga dažniausiai apima didelę storojo žarnyno dalį arba visą žarnyną. Charakteringi simptomai yra dažnas viduriavimas (> 10 kartų per dieną), stiprūs spazminiai pilvo skausmai, karščiavimas, dehidratacija, greitas svorio netekimas ir reikšmingas kraujavimas, sukeliantis mažakraujystę.
4.Žaibinė ligos eiga. Apima sunkios eigos opinio kolito paūmėjimą. Žaibinis kolitas pasireiškia stipriais pilvo skausmais, apetito stoka ir aukštais kraujo uždegiminiais rodikliais.

Toliau >>>