Jorveza 1 mg burnoje disperguojamos tabletės

Jorveza 1 mg burnoje disperguojamos tabletės

Veiklioji medžiaga yra budezonidas. Kiekvienoje burnoje disperguojamoje tabletėje yra 1 mg budezonido.

Receptinis vaistas.

Detalesnę informaciją galite rasti VVKT vaistų paieškos puslapyje: http://vapris.vvkt.lt/vvkt-web/public/medications.

Pranešimas apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas

Svarbu pranešti apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas, pastebėtas po vaistinio preparato registracijos, nes tai leidžia nuolat stebėti vaistinio preparato naudos ir rizikos santykį. Sveikatos priežiūros ar farmacijos specialistai turi pranešti apie bet kokias įtariamas nepageidaujamas reakcijas, tiesiogiai užpildę pranešimo formą internetu Tarnybos Vaistinių preparatų informacinėje sistemoje https://vapris.vvkt.lt/vvkt-web/public/nrvSpecialist arba užpildę Sveikatos priežiūros ar farmacijos specialisto pranešimo apie įtariamą nepageidaujamą reakciją formą, kuri skelbiama https://www.vvkt.lt/index.php?1399030386, ir atsiųsti elektroniniu paštu (adresu NepageidaujamaR@vvkt.lt ).

Jorveza skirtas suaugusiųjų (vyresnių nei 18 metų) eozinofiliniam ezofagitui (EoE) gydyti.

Gydymą šiuo vaistiniu preparatu turi pradėti gastroenterologas arba gydytojas, patyręs diagnozuojant ir gydant eozinofilinį ezofagitą.

Dozavimas

Remisijos sukėlimas

Rekomenduojama paros dozė yra 2 mg budezonido: viena 1 mg tabletė vartojama ryte, kita 1 mg tabletė – vakare. 3 Įprasta indukcinio gydymo trukmė yra 6 savaitės. Pacientams, kuriems nepasireiškia tinkamas atsakas per 6 gydymo savaites, gydymą galima pratęsti iki 12 savaičių.

Remisijos palaikymas

Rekomenduojama paros dozė yra 1 mg budezonido: viena 0,5 mg tabletė vartojama ryte, kita 0,5 mg tabletė – vakare, arba 2 mg budezonido: viena 1 mg tabletė vartojama ryte, kita 1 mg tabletė – vakare, individualiai atsižvelgiant į klinikinius paciento poreikius. Palaikomąją 1 mg budezonido du kartus per parą dozę rekomenduojama skirti pacientams, kurių liga yra įsisenėjusi ir (arba) stemplės uždegimas yra pažengęs iki ūminės ligos stadijos, taip pat žr. 5.1 skyrių.

Palaikomojo gydymo trukmę nustato gydantis gydytojas.

Ypatingos populiacijos

Pacientai, kurių inkstų funkcija sutrikusi

Šiuo metu duomenų apie budezonido vartojimą pacientams, kurių inkstų funkcija sutrikusi, nėra. Kadangi budezonidas nėra šalinamas per inkstus, pacientus, kuriems yra lengvas arba vidutinio sunkumo inkstų funkcijos sutrikimas, atsargiai galima gydyti tomis pačiomis dozėmis kaip pacientus, kurių inkstų funkcija nėra sutrikusi. Pacientams, kuriems yra sunkus inkstų funkcijos sutrikimas, budezonido vartoti nerekomenduojama.

Pacientai, kurių kepenų funkcija sutrikusi

Pacientus, kurių kepenų funkcija sutrikusi, gydant kitais budezonido turinčiais vaistiniais preparatais, susidarė padidėjusi budezonido koncentracija. Vis dėlto sisteminių tyrimų, kuriais būtų ištirtas įvairaus sunkumo kepenų funkcijos sutrikimas, nėra. Šio vaistinio preparato neskiriama gydyti pacientams, kuriems yra kepenų funkcijos sutrikimas (žr. 4.4 ir 5.2 skyrius).

Vaikų populiacija

Jorveza saugumas ir veiksmingumas vaikams ir paaugliams iki 18 metų neištirti. Duomenų nėra.

Vartojimo metodas

Vartoti per burną. Iš lizdinės plokštelės pakuotės išimtą burnoje disperguojamą tabletę reikia vartoti tuoj pat. Burnoje disperguojamą tabletę reikia vartoti po valgio. Ją reikia padėti ant liežuvio galo ir lengvai spausti prie gomurio, kol ji suirs. Paprastai tai trunka bent dvi minutes, bet gali užtrukti ir iki 20 minučių. Ant Jorveza patekus seilių, prasideda tabletės šnypščiojo tirpimo procesas, kuris dar labiau skatina seilių išsiskyrimą. Yrant burnoje disperguojamai tabletei, reikia po truputį ryti budezonido prisotintas seiles. Burnoje disperguojamos tabletės negalima vartoti kartu su skysčiu arba maistu. Tabletę reikia vartoti likus mažiausiai 30 minučių iki valgymo, gėrimo arba burnos higienos procedūrų. Bet kokius geriamuosius tirpalus, purškalus arba kramtomąsias tabletes reikia vartoti likus ne mažiau kaip 30 minučių iki Jorveza pavartojimo arba tiek pat laiko po pavartojimo. Negalima kramtyti arba praryti neištirpusios burnoje disperguojamos tabletės. Šios priemonės užtikrina optimalią veikliosios medžiagos ekspoziciją stemplės gleivinėje naudojant seilėse esančių mucinų lipniąsias savybes.

Padidėjęs jautrumas veikliajai arba bet kuriai 6.1 skyriuje nurodytai pagalbinei medžiagai.

Infekcijos

Uždegimo bei imuninės sistemos slopinimas didina imlumą infekcijoms bei infekcijų sunkumą. Infekcijų simptomai gali būti netipiniai arba tapti nepastebimi. Jorveza klinikinių tyrimų metu nustatyta burnos, burnos ir ryklės bei stemplės kandidozė, kuri pasireiškė labai dažnai (žr. 4.8 skyrių). Jei reikia, simptominę burnos ir ryklės kandidozę galima gydyti vietiniais arba sisteminiais priešgrybeliniais vaistiniais preparatais, tuo pat metu tęsiant gydymą Jorveza. Gliukokortikoidais gydomiems pacientams gali būti sunkesnė vėjaraupių, juostinės pūslelinės ir tymų eiga. Reikia patikrinti, ar šiomis ligomis nesirgę pacientai paskiepyti, ir vengti kontakto su šiomis ligomis sergančiais žmonėmis.

Vakcinos

Reikia vengti gliukokortikoidus vartojančius pacientus vakcinuoti gyvosiomis vakcinomis, nes dėl to imuninis atsakas į vakcinas gali būti silpnesnis. Po vakcinacijos kitomis vakcinomis antikūnų gamyba gali būti susilpnėjusi.

Ypatingos populiacijos

Pacientams, sergantiems tuberkulioze, hipertenzija, cukriniu diabetu, osteoporoze, pepsine opa, glaukoma, katarakta, arba kurių artimi giminaičiai sirgo cukriniu diabetu ar glaukoma, gali būti didesnė sisteminių nepageidaujamų reakcijų į gliukokortikoidus rizika (žr. toliau ir 4.8 skyrių) ir todėl reikia stebėti, ar jiems nepasireiškia šis poveikis. Susilpnėjusi kepenų funkcija gali turėti įtakos budezonido eliminacijai, tai gali padidinti sisteminę ekspoziciją. Padidėja nepageidaujamų reakcijų (sisteminio gliukokortikoidų poveikio) rizika. Vis dėlto sisteminių duomenų nėra. Todėl pacientams, kuriems yra kepenų funkcijos sutrikimas, šio vaistinio preparato gydymui neskiriama.

Sisteminis gliukokortikoidų poveikis

Gali pasireikšti sisteminis gliukokortikoidų poveikis (pvz., Kušingo sindromas, antinksčių funkcijos slopinimas, augimo sulėtėjimas, katarakta, glaukoma, kaulų mineralų tankio sumažėjimas ir įvairaus pobūdžio psichikos pokyčiai (taip pat žr. 4.8 skyrių). Šios nepageidaujamos reakcijos priklauso nuo gydymo trukmės, kartu taikomo ir anksčiau taikyto gydymo gliukokortikoidais bei individualaus jautrumo.

Angioneurozinė edema

Vartojant Jorveza pranešta apie angioneurozinę edemą, kuri dažniausiai pasireiškia kartu su kitomis alerginėmis reakcijomis, įskaitant išbėrimą ir niežėjimą. Pastebėjus angioneurozinės edemos požymių, gydymą reikia nutraukti.

Regėjimo sutrikimai

Vartojant sisteminio ir lokalaus poveikio kortikosteroidų, gali pasireikšti regėjimo sutrikimų. Jeigu pacientui pasireiškia tokie simptomai, kaip miglotas matymas ar kiti regėjimo sutrikimai, reikia apsvarstyti, ar nereikėtų nusiųsti paciento oftalmologo konsultacijai, kad šis įvertintų galimas priežastis, nes tai gali būti katarakta, glaukoma arba retosios ligos, kaip antai centrinė serozinė chorioretinopatija (CSC), kurių atvejų buvo užregistruota pavartojus sisteminio ir lokalaus poveikio kortikosteroidų.

Kita

Gliukokortikoidai gali slopinti pagumburio, hipofizės ir antinksčių sistemą, todėl gali mažėti organizmo reakcija į stresą. Todėl pacientams, kuriems numatyta daryti chirurginę operaciją arba kuriems tikėtinas kitokių priežasčių sukeltas stresas, rekomenduojama papildomai skirti sisteminio poveikio gliukokortikoidų. Būtina vengti vaistinio preparato vartojimo kartu su ketokonazolu ar kitokiais CYP3A4 inhibitoriais (žr. 4.5 skyrių).

Įtaka serologiniams tyrimams

Kadangi vartojant budezonido gali būti slopinama antinksčių funkcija, adrenokortikotropinio hormono (AKTH) stimuliavimo tyrimo, skirto hipofizės nepakankamumui diagnozuoti, rezultatai gali būti klaidingi (mažos vertės).

Natrio kiekis

Jorveza 0,5 mg ir 1 mg burnoje disperguojamų tablečių paros dozėje yra 52 mg natrio, tai atitinka 2,6 % didžiausios PSO rekomenduojamos paros normos suaugusiesiems, kuri yra 2 g natrio.

Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika

CYP3A4 inhibitoriai

Kartu taikomas gydymas stipriais CYP3A inhibitoriais, pvz., ketokonazolu, ritonaviru, itrakonazolu, klaritromicinu, kobicistatu ir greipfrutų sultimis, gali labai padidinti budezonido koncentraciją kraujo plazmoje ir tikėtina, kad gali padidinti sisteminių nepageidaujamų reakcijų riziką. Todėl reikia vengti šių vaistinių preparatų vartoti kartu, išskyrus atvejus, kai teikiama nauda viršija padidėjusią kortikosteroidų sisteminių nepageidaujamų reakcijų riziką – tokiais atvejais pacientai turi būti stebimi dėl sisteminių kortikosteroidų nepageidaujamų reakcijų.

200 mg ketokonazolo dozė, geriama vieną kartą per parą, maždaug 6 kartus didina kartu vartojamo budezonido (vienkartine 3 mg doze) koncentraciją plazmoje. Ketokonazolo pavartojus praėjus maždaug 12 val. po budezonido pavartojimo, budezonido koncentracija plazmoje padidėjo maždaug 3 kartus.

Estrogenai, geriamieji kontraceptikai

Nurodoma, kad moterims, vartojusioms gliukokortikoidų kartu su estrogenais ar geriamaisiais kontraceptikais, padidėjo gliukokortikoidų koncentracija plazmoje ir sustiprėjo jų poveikis. Vartojant budezonido kartu su mažos dozės sudėtiniais geriamaisiais kontraceptikais, tokio poveikio nenustatyta.

Širdį veikiantys glikozidai 

Dėl kalio trūkumo, kuris yra potenciali bei žinoma gliukokortikoidų sukeliama nepageidaujama reakcija, gali stiprėti glikozidų poveikis.

Saluretikai

Jų vartojant kartu su gliukokortikoidais, gali padidėti kalio šalinimas ir pasunkėti hipokalemija.

Nėštumas

Nėštumo metu Jorveza geriau nevartoti, nebent tai neabejotinai būtina. Duomenų apie nėštumų baigtis po geriamojo budezonido vartojimo žmonėms yra mažai. Nors duomenys apie įkvepiamojo budezonido vartojimą daugelio nėštumų atveju nepageidaujamo poveikio neparodė, tikėtina, kad gydant Jorveza didžiausia budezonido koncentracija plazmoje būtų didesnė, nei pavartojus įkvepiamojo budezonido. Nustatyta, kad vaikingoms patelėms budezonidas, kaip ir kiti gliukokortikoidai, sukėlė vaisiaus vystymosi sutrikimų (žr. 5.3 skyrių). Tokio poveikio reikšmė žmogui nenustatyta.

Žindymas

Budezonidas išsiskiria į motinos pieną (yra duomenų apie įkvepiamojo budezonido išsiskyrimą į motinos pieną). Tačiau terapinių dozių ribose per burną vartojant Jorveza žindomam kūdikiui galimas tik nežymus poveikis. Atsižvelgiant į žindymo naudą kūdikiui ir gydymo naudą motinai, reikia nuspręsti, ar nutraukti žindymą, ar nutraukti/susilaikyti nuo gydymo Jorveza.

Vaisingumas

Duomenų apie budezonido poveikį žmogaus vaisingumui nėra. Tyrimų su gyvūnais metu gydymas budezonidu poveikio vaisingumui nesukėlė (žr. 5.3 skyrių)

Saugumo duomenų santrauka

Jorveza klinikinių tyrimų metu dažniausiai nustatytos nepageidaujamos reakcijos buvo burnos, ryklės ir stemplės grybelinės infekcijos. Atliekant klinikinius tyrimus BUL-1/EEA ir BUL-2/EER, iš viso 44 iš 268 pacientų (16,4 %), vartojusių Jorveza, buvo įtariamos grybelinės infekcijos, susijusios su klinikiniais simptomais, kurie visi buvo lengvi arba vidutinio sunkumo. Bendras infekcijų (įskaitant diagnozuotas endoskopu ir histologiniais tyrimais, be simptomų) skaičius buvo 92, nustatytos 72 iš 268 pacientų (26,9 %). Ilgalaikis gydymas Jorveza, trukęs iki 3 metų (48 savaites tyrimo BUL-2/EER metu, po kurio vyko 96 savaičių atvirasis gydymas), nepadidino šalutinio poveikio, įskaitant lokalią kandidozę, dažnio.

Nepageidaujamų reakcijų sąrašas lentelėje

Toliau lentelėje pagal MedDRA organų sistemų klases ir dažnį pateikiamos Jorveza klinikinių tyrimų metu nustatytos nepageidaujamos reakcijos. Dažnis apibūdinamas taip: labai dažnas (≥ 1/10), dažnas (≥ 1/100 iki < 1/10), nedažnas (nuo ≥ 1/1000 iki < 1/100), retas (nuo ≥ 1/10000 iki < 1/1000), labai retas (< 1/10 000) arba dažnis nežinomas (negali būti apskaičiuotas pagal turimus duomenis).

MedDRA organų sistemos klasė

Labai dažnas

Dažnas

Nedažnas

Infekcijos ir infestacijos

Stemplės kandidozė, burnos ir (arba) burnos ir ryklės kandidozė

 

Nazofaringitas, faringitas

Imuninės sistemos sutrikimai

 

 

Angioneurozinė edema

Psichikos sutrikimai

 

Miego sutrikimas

Nerimas, susijaudinimas

Nervų sistemos sutrikimai

 

Galvos skausmas, disgeuzija

Svaigulys

Akių sutrikimai

 

Sausos akys

 

Kraujagyslių sutrikimai

 

 

Hipertenzija

Kvėpavimo sistemos, krūtinės ląstos ir tarpuplaučio sutrikimai

 

 

Kosulys, gerklės sausumas,

burnos ir ryklės skausmas

Virškinimo trakto sutrikimai

 

Gastroezofaginio refliukso liga, pykinimas, burnos parestezija, dispepsija, viršutinės pilvo dalies skausmas, sausa burna, glosodinija, liežuvio sutrikimas, burnos pūslelinė

Pilvo skausmas, pilvo išsipūtimas, disfagija, erozinis gastritas, skrandžio opa, lūpų edema, dantenų skausmas

Odos ir poodinio audinio sutrikimai

 

 

Išbėrimas, dilgėlinė

Bendrieji sutrikimai ir vartojimo vietos pažeidimai

 

Nuovargis

Svetimkūnio jutimas

Tyrimai

 

Sumažėjusi kortizolio koncentracija kraujyje

Sumažėjusi osteokalcino koncentracija, padidėjęs kūno svoris

Vartojant Jorveza taip pat gali pasireikšti toliau nurodytos žinomos nepageidaujamos reakcijos, būdingas šios terapinės klasės vaistiniams preparatams (kortikosteroidams, budezonidui) (dažnis = nežinomas).

 

MedDRA organų sistemos klasė

Nepageidaujamos reakcijos

Imuninės sistemos sutrikimai

Infekcijos rizikos padidėjimas

Endokrininiai sutrikimai

Kušingo (Cushing) sindromas, antinksčių slopinimas, vaikų augimo sulėtėjimas

Metabolizmo ir mitybos sutrikimai

Hipokalemija, hiperglikemija

Psichikos sutrikimai

Depresija, dirglumas, euforija, psichomotorinis hiperaktyvumas, agresija

Nervų sistemos sutrikimai

Tariamas smegenų auglys, įskaitant regos nervo disko edemą (paaugliams)

Akių sutrikimai

Glaukoma, katarakta (įskaitant subkapsulinę kataraktą), miglotas matymas, centrinė serozinė chorioretinopatija (CSCR) (taip pat žr. 4.4 skyrių)

Kraujagyslių sutrikimai

Padidėjusi trombozės rizika, vaskulitas (nutraukimo sindromas po ilgalaikio gydymo)

Virškinimo trakto sutrikimai

Dvylikapirštės žarnos opa, pankreatitas, vidurių užkietėjimas

Odos ir poodinio audinio sutrikimai

Alerginė egzantema, petechijos, uždelstas žaizdų gijimas, kontaktinis dermatitas, ekchimozė

Skeleto, raumenų ir jungiamojo audinio sutrikimai

Raumenų ir sąnarių skausmas, raumenų silpnumas ar trūkčiojimas, osteoporozė, osteonekrozė

Bendrieji sutrikimai ir vartojimo vietos pažeidimai

Negalavimas

 

Pranešimas apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas

Svarbu pranešti apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas, pastebėtas po vaistinio preparato registracijos, nes tai leidžia nuolat stebėti vaistinio preparato naudos ir rizikos santykį. Sveikatos priežiūros ar farmacijos specialistai turi pranešti apie bet kokias įtariamas nepageidaujamas reakcijas, tiesiogiai užpildę pranešimo formą internetu Tarnybos Vaistinių preparatų informacinėje sistemoje https://vapris.vvkt.lt/vvkt-web/public/nrvSpecialist arba užpildę Sveikatos priežiūros ar farmacijos specialisto pranešimo apie įtariamą nepageidaujamą reakciją formą, kuri skelbiama https://www.vvkt.lt/index.php?1399030386, ir atsiųsti elektroniniu paštu (adresu NepageidaujamaR@vvkt.lt ).

Pavieniams pacientams skirti vaistai yra skiriami ir tiekiami vadovaujantis 2023 m. gruodžio 6 d. SAM įsakymu Nr. V-1265. Punktas Nr. 7 numato, kad „Gydytojas, skirdamas vaistinį preparatą kitos EEE valstybės kalba paženklintomis pakuotėmis, pacientui turi išaiškinti, kad skiria registruotą vaistinį preparatą, tačiau jo pakuotė bus paženklinta ir pakuotės lapelis parengtas kitos EEE valstybės kalba, paaiškinti vaistinio preparato kitos EEE valstybės kalba paženklintomis pakuotėmis skyrimo priežastis, pateikti išsamią informaciją apie jo vartojimo būdą, dozavimą, atsargumo priemones, galimas nepageidaujamas reakcijas ir kitą su teisingu vartojimu susijusią informaciją.“

 

Receptai išrašomi vadovaujantis 2002 m. kovo 8 d. SAM įsakymo Nr. 112 punktu Nr. 1121. “Registruoti vaistiniai preparatai kitos EEE valstybės kalba paženklintomis pakuotėmis, skirti pavieniams pacientams gydyti, parduodami (išduodami) pagal popierinius receptus su žyma „Ženklinimo išimtis“ arba pagal elektroninius receptus, kuriuose farmacijos specialistui skirtame pastabų lauke nurodyta „Ženklinimo išimtis“, vadovaujantis sveikatos apsaugos ministro patvirtintu teisės aktu, reglamentuojančiu pavieniams pacientams gydyti skirtų registruotų vaistinių preparatų, kurių pakuotės paženklintos ir pakuotės lapeliai parengti kitos EEE valstybės kalba, tiekimo tvarką.“

Jokių papildomų deklaracijų ar kitų lydinčiųjų dokumentų pildyti nereikia.