Salofalk 4 g/60 ml tiesiosios žarnos suspensija

Salofalk 4 g/60 ml tiesiosios žarnos suspensija

Viename buteliuke (60 ml suspensijos) yra 4 g mesalazino. Kartoninėje dėžutėje yra 7 buteliukai.

Receptinis vaistinis preparatas.

Detalesnę informaciją galite rasti VVKT vaistų paieškos puslapyje: http://vapris.vvkt.lt/vvkt-web/public/medications.

Pranešimas apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas

Svarbu pranešti apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas, pastebėtas po vaistinio preparato registracijos, nes tai leidžia nuolat stebėti vaistinio preparato naudos ir rizikos santykį. Sveikatos priežiūros ar farmacijos specialistai turi pranešti apie bet kokias įtariamas nepageidaujamas reakcijas, tiesiogiai užpildę pranešimo formą internetu Tarnybos Vaistinių preparatų informacinėje sistemoje https://vapris.vvkt.lt/vvkt-web/public/nrvSpecialist arba užpildę Sveikatos priežiūros ar farmacijos specialisto pranešimo apie įtariamą nepageidaujamą reakciją formą, kuri skelbiama https://www.vvkt.lt/index.php?1399030386, ir atsiųsti elektroniniu paštu (adresu NepageidaujamaR@vvkt.lt ).

Paūmėjusio lengvo riestinės ir tiesiosios žarnos opinio kolito gydymas.

  • Padidėjęs jautrumas veikliajai medžiagai, salicilatams, arba bet kuriai 6.1 skyriuje nurodytai pagalbinei medžiagai.
  • Sunkus kepenų ar inkstų funkcijos sutrikimas.

Dozavimas

 

Suaugusiesiems

Jeigu nepaskirta kitaip, vakare, prieš einant miegoti, į tiesiąją žarną reikia suleisti 60 ml suspensijos (4 g mesalazino).

Vaikų populiacija

Duomenys apie poveikį vaikams ir paaugliams riboti, o vartojimo patirties mažai.

 

Vartojimo metodas

Vartoti į tiesiąją žarną.

Gydymas būna efektyviausias, jei prieš Salofalk tiesiosios žarnos suspensijos vartojimą žarna ištuštinama.

 

  • Kad tiesiosios žarnos suspensija taptų vientisa, prieš vartojimą buteliuką reikia gerai pakratyti. Po to reikia nuimti apsauginį dangtelį ir buteliuką laikyti stačią, kad iš jo neišsilietų vaistinis preparatas. Pacientas turi atsigulti ant kairiojo šono ir kad galėtų išlaikyti kūno pusiausvyrą, ištiesti kairę bei sulenkti dešinę koją. Po to, laikant buteliuką, nukreiptą į bambą, reikia įkišti aplikatoriaus viršūnę, padengtą slidžia plėvele, į tiesiąją žarną.

 

  • Buteliuką būtina laikyti tvirtai ir palengva lenkti tol, kol aplikatorius atsisuks į nugarą. Siekiant nesukelti noro išsituštinti, buteliuką reikia iš lėto ir tolygiai spausti. Po vartojimo tuščią buteliuką reikia ištraukti.

 

  • Kad vaistinis preparatas galėtų tolygiai pasiskirstyti žarnoje, po Salofalk tiesiosios žarnos suspensijos suleidimo pacientas nekeisdamas padėties turi gulėti mažiausiai 30 minučių. Jei Salofalk tiesiosios žarnos suspensija visą naktį išlieka žarnyne, poveikis būna didžiausiais.

 

Gydymo trukmę nustato gydytojas.

 

Dažniausiai paūmėjimas, kuriam pasibaigus Salofalk tiesiosios žarnos suspensija paprastai nevartojama, išnyksta per 8 – 12 savaičių.

Prieš gydymą ir jo metu gydytojo nurodymu reikia atlikti kiekybinės kraujo ląstelių sudėties, kepenų funkcijos rodmenų (pvz., SGPT ar SGOT), kreatinino koncentracijos serume ir šlapimo tyrimus (diagnostinėmis juostelėmis). Paprastai kontrolinius tyrimus rekomenduojama daryti nuo gydymo pradžios praėjus 14 dienų, po to kas 4 savaites dar 2 – 3 kartus.

 

Jei tyrimų rodmenys normalūs, kontrolinius tyrimus reikia daryti kas 3 mėnesius. Jei atsiranda papildomų ligos požymių, šiuos tyrimus būtina atlikti nedelsiant.

 

Vaistinio preparato reikia vartoti atsargiai pacientams, kurių kepenų funkcija sutrikusi.

 

Salofalk tiesiosios žarnos suspensijos neturi vartoti pacientai, kurių inkstų funkcija sutrikusi. Jei gydymo metu inkstų funkcija pablogėja, reikia patikrinti, ar nepasireiškė mesalazino nefrotoksinis poveikis .

 

Gauta pranešimų apie vartojant mesalaziną nustatytus nefrolitiazės atvejus, įskaitant atvejus, kai inkstuose susiformavo 100 proc. iš mesalazino sudaryti akmenys. Rekomenduojama užtikrinti, kad gydymo laikotarpiu pacientas vartotų pakankamai skysčių.

Mesalazinas gali sukelti raudonai rudą šlapimo spalvą po sąlyčio su natrio hipochlorito balikliu (pvz., tualetuose, valomuose natrio hipochloritu, esančiu tam tikruose balikliuose).

Pacientus, kurių plaučių veikla sutrikusi, ypač astma sergančius pacientus, gydymo Salofalk tiesiosios žarnos suspensija metu būtina labai atidžiai stebėti.

Sunkios nepageidaujamos odos reakcijos 
Gydant mesalazinu, gauta pranešimų apie sunkias nepageidaujamas odos reakcijas (SNOR), įskaitant reakciją į vaistinį preparatą su eozinofilija ir sisteminiais simptomais (angl. drug reaction with eosinophilia and systemic symptoms, DRESS), Stivenso-Džonsono (Stevens-Johnson) sindromą (SDS) ir toksinę epidermio nekrolizę (TEN).
Pasireiškus pirmiems sunkių odos reakcijų požymiams ir simptomams, pvz., odos išbėrimui, gleivinės opoms ar kitiems padidėjusio jautrumo požymiams, mesalazino vartojimą reikia nutraukti.

Pacientų, kuriems yra pasitaikę nepageidaujamų reakcijų nuo vaistinių preparatų, kurių sudėtyje yra sulfasalazino, gydymą Salofalk tiesiosios žarnos suspensija galima pradėti tik rūpestingai prižiūrint gydytojui. Prasidėjus ūminei Salofalk tiesiosios žarnos suspensijos netoleravimo reakcijai, pvz., pilvo spazmams, ūminiam pilvo skausmui, karščiavimui, stipriam galvos skausmui ir odos išbėrimui, gydymą būtina nedelsiant nutraukti.

Dėl sudėtyje esančio kalio metabisulfito, Salofalk tiesiosios žarnos suspensija retai gali sukelti sunkių alerginių reakcijų, dėl kurių atsiranda bronchų spazmas.

 

Vaistas turi 60 mg natrio benzoato kiekviename Salofalk tiesiosios žarnos suspensijos buteliuke. Natrio benzoatas gali sukelti vietinio pobūdžio sudirgimą.

Nėštumas

Salofalk tiesiosios žarnos suspensijos vartojimo nėščioms moterims patirtis nepakankama. Nedidelio kiekio moterų, nėštumo metu vartojusių mesalazino, stebėjimo duomenimis, vaistinis preparatas neigiamos įtakos nėštumui, vaisiui bei naujagimiui nedaro. Šiuo metu daugiau reikšmingų epidemiologinio tyrimo duomenų apie tai nėra. Buvo vienas ūminio inkstų nepakankamumo atvejis naujagimiui, kurio motina nėštumo metu ilgai gėrė didelę (2 – 4 g) mesalazino paros dozę.

 

Tyrimų su gyvūnais, kuriems mesalazino buvo sugirdoma, metu, tiesioginio bei netiesioginio kenksmingo poveikio vaikingumui, embriono ir vaisiaus vystymuisi, jauniklių atsivedimui bei jų vystymuisi nepastebėta.

 

Nėštumo metu Salofalk tiesiosios žarnos suspensiją galima vartoti tik tokiu atveju, jei manoma, jog numatoma nauda bus didesnė už galimą riziką.

 

Žindymas

N-acetil-5-aminosalicilo rūgšties ir šiek tiek mesalazino išsiskiria su motinos pienu. Mesalazino vartojimo žindyvėms patirtis yra maža. Žindomam kūdikiui gali prasidėti padidėjusio jautrumo reakcija, pvz., viduriavimas. Dėl minėtų priežasčių Salofalk tiesiosios žarnos suspensijos žindyvėms galima vartoti tik tokiu atveju, jei manoma, jog numatoma nauda bus didesnė už galimą riziką. Jei žindomas kūdikis pradeda viduriuoti, žindymą būtina nutraukti.

Nepageidaujamų reakcijų santrauka lentelėje

 

Organų sistemų klasės

Dažnio apibūdinimas pagal MedDRA

 

Retas

(nuo ≥ 1/10000 iki  < 1/1000)

Labai retas

(<1/10000)

Dažnis nežinomas (negali būti apskaičiuotas pagal turimus duomenis)

Kraujo ir limfinės sistemos sutrikimai

 

Kraujo ląstelių kiekio pokyčiai (aplazinė anemija, agranulocitozė, pancitopenija, neutropenija, leukopenija, trombocitopenija)

 

Nervų sistemos sutrikimai

Galvos skausmas, svaigulys

Periferinė neuropatija

 

Širdies sutrikimai

Miokarditas, perikarditas

 

 

Kvėpavimo sistemos, krūtinės ląstos ir tarpuplaučio sutrikimai

 

Alerginės ir fibrozinės plaučių reakcijos, įskaitant dusulį, kosulį, bronchų spazmą, alveolitą, plaučių eozinofiliją, plaučių infiltraciją, pneumonitą

 

Virškinimo trakto sutrikimai

Pilvo skausmas, pūtimas, viduriavimas, pykinimas ir vėmimas

Ūminis pankreatitas

 

Inkstų ir šlapimo takų sutrikimai

 

Inkstų funkcijos sutrikimas, įskaitant ūminį ar lėtinį intersticinio audinio nefritą bei inkstų veiklos nepakankamumą

Nefrolitiazė**

Odos ir poodinio audinio sutrikimai

Jautrumas šviesai*

Alopecija (nuplikimas)

Reakcija į vaistinį preparatą su eozinofilija ir sisteminiais simptomais (DRESS), Stivenso–Džonsono sindromas (SDS) ir toksinė epidermio nekrolizė (TEN)

Skeleto, raumenų ir jungiamojo audinio sutrikimai

 

Mialgija, artralgija

 

Imuninės sistemos sutrikimai

 

Padidėjusio jautrumo reakcijos, įskaitant alerginę egzantemą, vaistinio preparato sukeltą karščiavimą, raudonosios vilkligės sindromą, pankolitą

 

Kepenų, tulžies pūslės ir latakų sutrikimai

 

Kepenų funkcijos rodmenų pokyčiai (transaminazių aktyvumo ir cholestazinių rodmenų padidėjimas), hepatitas ir cholestazinis hepatitas

 

Lytinės sistemos ir krūties sutrikimai

 

Laikina oligospermija

 

 

*Jautrumas šviesai

Gauta pranešimų apie pacientams, kuriems anksčiau diagnozuotos tokios odos ligos kaip atopinis dermatitas ir atopinė egzema, pasireiškusias stipresnes reakcijas.

**Daugiau informacijos pateikta 4.4 skyriuje.

 

Gydant mesalazinu, gauta pranešimų apie sunkias nepageidaujamas odos reakcijas, įskaitant reakciją į vaistinį preparatą su eozinofilija ir sisteminiais simptomais (DRESS), Stivenso-Džonsono (Stevens-Johnson) sindromą (SDS) ir toksinę epidermio nekrolizę (TEN) (žr. 4.4 skyrių).

 

Pranešimas apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas

Svarbu pranešti apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas, pastebėtas po vaistinio preparato registracijos, nes tai leidžia nuolat stebėti vaistinio preparato naudos ir rizikos santykį. Sveikatos priežiūros ar farmacijos specialistai turi pranešti apie bet kokias įtariamas nepageidaujamas reakcijas, tiesiogiai užpildę pranešimo formą internetu Tarnybos Vaistinių preparatų informacinėje sistemoje https://vapris.vvkt.lt/vvkt-web/public/nrvSpecialist arba užpildę Sveikatos priežiūros ar farmacijos specialisto pranešimo apie įtariamą nepageidaujamą reakciją formą, kuri skelbiama https://www.vvkt.lt/index.php?1399030386, ir atsiųsti elektroniniu paštu (adresu NepageidaujamaR@vvkt.lt ).